רהיטים כללי

האם הנוחות של פינת הלמידה יכולה להשפיע על רמת הריכוז?

המחקר מצא שלסביבות הלמידה יש תפקיד מכריע בהצלחה בלימודים. יש כמה גורמים שיכולים להשפיע על יכולת הלמידה, כולל נוחות הישיבה, התאורה, הרעש ואפילו הצבע.

לפעמים, לא צריך להיעזר בקלינאות תקשורת כדי להבין שרמת הריכוז נפגעה רק בגלל סביבת למידה לא יעילה. למשל, מחקרים מצאו שסטודנטים שלומדים בסביבת למידה חיובית הם בעלי מוטיבציה, מיקוד ויכולת למידה כללית גבוהה יותר. לעומתם, סטודנטים שסביבת הלימוד שלהם אינה נוחה, רועשת או מלאה בהסחות דעת, מתקשים לקלוט מידע ולהתמקד בלמידה.

בהתחשב בכך, בואו נבדוק כיצד משפיעה הנוחות של פינת הלמידה בבית על הדרך שבה אתם לומדים.

נוחות פינת הלמידה

לא משנה היכן תבחרו ללמוד, בין אם זה בחדר השינה שלכם, בפינת האוכל או בסלון, חשוב שיהיה לכם נוח. לפי המומחים, כשנוח לכם, תצליחו להתמקד ולשמור על המוטיבציה לאורך זמן, מה שיאפשר לכם לקלוט יותר מידע.

בנוסף, צורת הישיבה צריכה להיות שיקול מרכזי בעת יצירת פינת למידה בבית. בחירה בכיסא הנכון (כמו כיסא ארגונומי) יכולה לשפר את היציבה, לעודד את השימוש בתנועה ולהפחית את הסיכון לכאבים. לכן, כשאתם בוחרים כיסא, ודאו שאתם יושבים בנוחות, מקבלים את רמת התמיכה הנכונה לשמירה על יציבה טובה לאורך כל שעות הלימוד שלכם.

זכרו שאם לא יהיה לכם נוח, סביר להניח שדעתכם תוסח בקלות רבה יותר, מה שישפיע לרעה על יכולת הלמידה שלכם

תאורה נכונה

גם התאורה ממלאת תפקיד חשוב באיכות הלמידה שלכם. לפי המחקר, סטודנטים שלומדים בסביבה מוארת באור שמש, משיגים בדרך כלל ציונים שגבוהים ב-25% מהסטודנטים שלומדים בכיתות עם תאורה עמומה.

הוכח גם שאור טבעי מגביר את מצב הרוח ומפחית מתח וחרדה. לכן, חשוב לנצל את התאורה הטבעית, במידת האפשר. עשו זאת על ידי בחירה בחלל שנהנה מאור שמש לאורך כל היום, ומקמו את שולחן הכתיבה ליד החלון. נסו להימנע ממנורות פלורסנט שעלולות לסנוור ולגרום לתחושת עייפות.

צבע

הצבע עשוי להשפיע על האפקטיביות הלמידה שלכם. לכן, כשאתם בוחרים במיקום של פינת הלמידה שלכם, קחו בחשבון גם את הצבע.

לצבעים שונים יש השפעות שונות על מצב הרוח והרגש, לדוגמה:

  • צבע אדום – צבע חזק שיכול לעורר למידה ולעודד יצירתיות. עם זאת, הוא גם מעלה את לחץ הדם, הדופק והמתחים, לכן עדיף להימנע מצבע זה בסביבות למידה.
  • צבע צהוב – הוכח כצבע היוצר תחושה חיובית ועוזר ללומדים להישאר ממוקדים בזמן הלימוד. זה הופך את הצהוב לצבע נהדר לסביבות למידה.

אגב, תוכלו לנסות להשתמש בצבעים שונים לחלל הלמידה שלכם ולראות כיצד כל צבע משפיע על יכולת הלמידה שלכם.

רעש

יש אנשים שמעדיפים קצת רעש כשהם שקועים בלימודים, בעוד שאחרים עובדים בצורה היעילה ביותר כששקט מוחלט שורר מסביבם. יתכן שהקשבה למוזיקה תוך כדי הלמידה, מאפשרת לכם ללמוד באופן יעיל יותר. בכול מקרה, מחקרים מצאו שרעש רקע נמוך יכול לעודד יצירתיות ולעזור להירגע תוך כדי ההתמקדות בלימודים. עם זאת, חשיפה לרעש רב מדי יכולה לפעול כהסחת דעת ולהקשות על ההתמקדות בלמידה.

הבחירה אם ללמוד עם מעט רעשי רקע או בשקט מוחלט תלויה בהעדפה האישית שלכם. עם זאת, אם אתם מגלים שהרעש מפריע לכם להתרכז, מצאו מרחב רגוע ושקט יותר שבו תוכלו ללמוד בצורה היעילה ביותר. כדאי להסיר גם הסחות דעת אחרות, כמו טלפון נייד, שעלולות להפריע לכם להתמקד במשימה האקדמית.

בלגאן

מחקרים רבים מצאו שבלגן יכול להשפיע לרעה על יכולת הלמידה. מחקרים מראים שאם מרחב הלימוד שלכם יהיה מאורגן ומסודר יותר, תהיה לכם מוטיבציה גבוהה יותר ותוכלו להתמקד ביתר קלות בלימודים שלכם. לעומת זאת, מרחב לא מאורגן ומבולגן עלול ליצור תחושות מתח וחרדה שמשפיעות באופן שלילי על איכות הלמידה. לכן, לפני שאתם מתחילים ללמוד, סדרו את החדר!